brosk

Aktuálne záhradkárske práce- MÁJ

22.04.2011 14:52

 

 

 

 

 

 

 

 

Porekadlá a pranostiky

Mnoho búrok v máji každý roľník chváli.

Studený a vlhký máj,v stodole a v sudoch raj.

Dokiaľ Urban z pece nezlezie, nebude teplo.

 

 

Aktuálne práce v mesiaci máj

Je radosť pozrieť sa na kvitnúce ovocné stromčeky, zakvitnutú skalku alebo suchý kvetinový múrik. Ale pozor! V tomto období dokáže spôsobiť značné škody jarný mrázik. Zvlášť citlivé na chlad sú marhule, broskyne, orechy a čerešne. Kvitnúci sad poškodzuje už mráz -2°C. Plody v štádiu po odkvitnutí sú ešte citlivejšie. Dokáže ich zničiť už mráz -1°C. Pôsobenie jarných mrázikov obmedzujeme používaním vhodných ochranných zásahov. Najčastejšie je to vykurovanie pomocou rôznych horľavých hmôt, avšak najúčinnejšie je však postrekovanie vodou, ktorá vytvára na kvetoch jemnú ochrannú vrstvu. Niektoré druhy drobného ovocia (jahody, maliny, ostružiny) kvitnú v dlhšom časovom rozpätí. Je tu preto menšie nebezpečenstvo poškodenia všetkých kvetov. Poškodeniu jarnými mrazmi môžeme predchádzať aj vhodným výberom stanovíšť pre pestovanie rastlín. Po odkvitnutí potrebujú sa vyvíjajúce plody pre svoj rast určité množstvo minerálnych živín. V tomto čase ovocné stromčeky prihnojujeme na list 0,2 % Harmavitom alebo iným tekutým hnojivom.

Ovocné stromčeky tesne pred kvitnutím ak na strome kvitne asi 5 % kvetov chránime proti hubovým chorobám a škodcom používaním vhodných chemických prípravkov. V tomto čase ovocné stromčeky postriekame proti živočíšnym škodcom, napr. prípravkom Decis alebo môžeme použiť Zolone EC alebo niektorý ďalší insekticíd. Tieto prípravky obmedzujú výskyt vrtivky čerešňovej, piliarky slivkovej, výskyt obaľovača jablčného, kvetovky jabloňovej a ďalších škodcov. Hubové choroby, najmä chrastavitosť jabloní a hrušiek, múčnatku jabloňovú a ďalšie hubové choroby obmedzíme použitím prípravku, napr. Discus, Talent a pod. Proti rôznym hnilobám plodov môžeme použiť niektorí z prípravkov, ako sú Ridomil, Šampión alebo Kuprikol. Pri kombinácii týchto prípravkov dávame pozor, aby sa jednotlivé druhy použitých prípravkov boli vzájomne miešateľné. Vyššie uvedené prípravky po odkvitnutí ovocných stromov opäť použijeme, s tým, že do postrekovača súčasne pridávame tekuté viaczložkové hnojivo Harmavit v 0,2 % koncentrácii. Pri postrekovaní rastlín dávame pozor, aby sme prípravkami nezasiahli konzumnú skorú zeleninu, striekame za bezvetria, v skorých ranných alebo neskorých večerných hodinách, aby sme nezasiahli včely a iný užitočný hmyz.


Preštepené ovocné stromy pravidelne kontrolujeme. Prijaté vrúble priväzujeme k oporným paličkám, aby ich nevylomil vietor a nepoškodilo vtáctvo. Bočný obrast pod miestom vrúbľovania spočiatku skracujeme a neskôr ho úplne odstránime. Za zelena vrúbľujeme ríbezle a egreše na podpník meruzalky zlatej.

 

Použité zo stránky  záhradkári Prešov.


 

 

 Praktické skúsenosti z pestovania ovocných
a okrasných drevín a zeleniny – články na stránke- záhradkári Prešov

 

 



 

18.4.2011

Múčnatka jabloňová

Huba je pôvodom jednej z najnebezpečnejších chorôb ovocných drevín, ktorá značne obmedzuje rodivosť a oslabuje rast výhonkov a letorastov. Náchylné sú najmä citlivé odrody, ako je Jonathan, Jonared, Presvitné letné a pod.


 

10.4.2011

Chrastavitosť jabĺk

Je to nebezpečná hubová choroba, ktorá spôsobuje hnedozelené škvrny a chrasty na plodoch, listoch a napadá všetky častí stromov. Jej pôvodcom je chrastavník jabloňový. K najviac náchylným odrodám patria najmä odrody typu Golden Delicious, James Grieve, Mc Intosch, Spartan a pod.


 

4.4.2011

Obaľovač jablčný

Spôsobuje červivosť jadrového ovocia. Ak sa neurobí dôkladná mechanická a chemická ochrana spôsobuje na úrode jabloní veľké škody. Húsenica sa dostáva do plodu, postupne preniká až k jaderníku, ktorý potom čiastočne, alebo úplne zničí.

 

Vyhľadávanie