
brosk
Aktualne práce -Február
Práca záhradkára v mesiaci február
Sykorka belasá
Porekadlá:
Biela hus / =sneh/ vo februári -požehnanie po celý rok.
Ak sa vo februári mačka na slnci opeká ,potom v marci za
pec uteká.
Vyššie denné teploty spôsobujú, že v pletivách stromčekov začínajú prúdiť živiny. Za priaznivejšieho počasia vykonávame mechanickú ochranu ovocných stromov. Na kmeni a konároch starších stromov oškriabeme staršiu kôru (borku) na podložku a následne ju zlikvidujeme (napr. spálime ju). Rany vyrežeme až po staré pletivá a ošetríme štepárskym voskom alebo balzamom.
Rezy kôstkovín, marhúľ a broskýň robíme v neskoršom termíne na začiatku vegetácie, kedy sa rany hoja lepšie.
Ríbezle a egreše vyháňajú veľmi skoro, preto ich režeme najneskôr začiatkom februára. Do polovice februára dokončíme rez vrúbľov všetkých ovocných druhov.
Pred rezom viniča je vhodné skontrolovať púčiky priečnym rezom. Ak sú hlavné i vedľajšie puky zdravé majú sviežu zelenú farbu. Ak je hlavný puk zmrznutý, má na priereze tmavohnedú až čiernu farbu. Miera poškodenia mrazom nás upriami na spôsob rezu viniča. Ťažne jednoročného viniča priväzujeme k oporám. Nezabúdame na opravu drôtenky a opornej konštrukcie.
Za bezmrazových dní pokračujeme v zimných postrekoch proti prezimujúcim chorobám a škodcom -používame postrek, ktorým stromčeky doslova umyjeme. Striekame 5 % Sulkou.
Je časť urobiť výchovný, presvetľovací a zmladzovací rez ovocných drevín. Na jeseň vysadené stromčeky skrátime výchovným rezom na 2 - 4 púčiky tak, aby po reze púčiky smerovali von z koruny.
Hlavný výhonok ponechávame oproti vedľajším výhonkom o 15 - 20 cm vyššie. Bočné výhonky režeme približne v jednej rovine. Staršie ovocné stromy presvetľujeme. Odstraňujeme všetky nadbytočné, poškodené a korunku stromčeka zahusťujúce konáriky, režeme ich na konárový krúžok. Výchovný rez robíme aj pri drobnom ovocí (ríbezle, egreše, maliny a ostružiny. V jesennom období vysadené kríky a stromčeky skracujeme na 2 - 4 púčiky. V ďalších rokoch vypestujeme z nich 8 - 12 základných konárikov.
Pri ríbezliach a egrešoch najrodivejšie je 2 - 3 ročné drevo. Všetky staršie ako štvorročné konáre presvetľovacím rezom odstraňujeme. Režeme ich po zbere úrody alebo v predjarnom období. Ako náhradu každý rok ponechávame 1 - 3 nové jednoročné výhonky. Výhonky pri egrešoch skracujeme na 4 - 10 púčikov. Maliny prinášajú úrodu na jednoročnom dreve. Výhonky staršie, t. j. dvojročné, v ktorých sa ukrývajú len škodcovia, odstránime záhradníckymi nožnicami. Súčasne z ponechaných jednoročných výhonkov skracujeme asi o 10 - 40 cm vrcholovú, mrazom poškodenú časť.
Meruzalku zlatú (vhodný podpník pre ríbezle a egreše) a vegetatívne rozmnožené slaborastúce podpníky jabloní (M 9, M 27) vrúbľujeme. Používame jednoduchý spôsob štepenia spojkovaním alebo anglickú kopuláciu. Rezné plochy vrúbľa a podpníka zaviažeme páskou z PVC. Vrchnú reznú plochu, najčastejšie 2 - 3 púčikového vrúbľa zatierame štepárskym voskom. Takto (v ruke) naštepené podpníky opäť uložíme do mierne vlhkého piesku alebo rašeliny v pivnici. Začiatkom marca ich vysadíme na pripravené záhony do ovocnej škôlky.
Praktické skúsenosti z pestovania
ovocných a okrasných drevín a zeleniny
články zverejnené na stránke záhradkárov Prešov
Presvetľovací rez ovocných stromov
Po výchovnom reze, ktorý pri novovysadených ovocných stromčekov trvá približne tri roky, nastupuje v ovocnej záhrade rez presvetľovací, alebo tzv. udržiavací ....
Výchovným rezom sa snažíme v prvých rokoch po výsadbe vytvoriť dobrý predpoklad, zakorenenie a rast nových výhonkov....
Pod stromčekovými tvarmi ríbezlí a egrešov nám často vyrastá meruzalka zlatá, vhodný podpník....
Sú to väčšinou mohutne rastúce stromy s kužeľovitou až valcovitou korunou. ...
Krajská súťaž v reze a vrúbľovaní ovocných drevín
26. 2. 2011 o 10°° hod.
Praktická škola záhradkárov v Prešove - Solivare, Soľnobanská ul.